5fb3b47986306

Najczęstsze przyczyny i objawy zatrucia czadem


Czad nazywany jest cichym zabójcą, ponieważ nie da się go wykryć bez użycia czujnika, a zatrucie tym gazem jest przyczyną zgonu około 100 osób na rok. Co to jest czad, gdzie można się nim zatruć i jak temu zapobiec? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym wpisie.

Przyczyny zatrucia czadem

Czad jest to tlenek węgla, który w atmosferze występuje w II stopniu utlenienia. Jest on bezbarwny, bezwonny, palny i w temperaturze pokojowej odrobinę gęstszy od powietrza. Powstaje podczas spalania węgla, drewna, oleju lub innych paliw przy niewystarczającej ilości tlenu. Najczęściej dochodzi do tego przez urządzenia grzewcze takie jak piecyki, które są użytkowane w pomieszczeniach bez właściwej wentylacji. Były przypadki utonięć w wannie spowodowane osłabieniem wywołanym przez czad z piecyka. Gaz ten powstaje również podczas pożarów budynków. Wtedy można jednak zatruć się także innymi toksycznymi substancjami. Tlenek węgla generuje się również przy niektórych pracach hutniczych, górniczych, warsztatowych i w małych kotłowniach. Zatrucie czadem jest najczęściej spotykanym zatruciem gazowym. Znajduje się również na trzecim miejscu niechlubnej listy zatruć samobójczych, np. przez wydzielanie spalin samochodowych w zamkniętym pomieszczeniu.

Jak rozpoznać objawy?

Choć zatrucie czadem jest często spotykane, objawy nie są jednoznaczne i trudno je rozpoznać. Najczęściej jest to gorsze samopoczucie, któremu towarzyszą bóle i zawroty głowy, wymioty, nudności, senność oraz ogólne osłabienie organizmu. Zatrucie może powodować także duszności, zaburzenia pamięci, problemy ze wzrokiem, kołatanie serca, upośledzenie psychiczne, drżenie mięśni czy brak czucia w palcach. Odczuwanie poszczególnych objawów zależne jest od stężenia gazu w powietrzu i stężenia karboksyhemoglobiny we krwi. W najgorszych przypadkach dochodzi do uszkodzenia pnia mózgu, zakrzepowego zapalenia naczyń krwionośnych, uszkodzenia mięśnia sercowego, nerek i wątroby.

Leczenie i zapobieganie

Osoba zatruta czadem powinna być wyniesiona z danego pomieszczenia na zewnątrz, gdzie jest dopływ świeżego powietrza. Trzeba rozluźnić jej ubrania, a w przypadku utraty przytomności udzielić pierwszej pomocy. Tlenek węgla w organizmie blokuje dostarczanie i zużywanie tlenu w komórkach. Podczas takiego zatrucia pacjentowi powinien być podawany tlen, dlatego często przeprowadza się zabieg terapii tlenowej. Ma to zapobiegać następstwom działania tlenku węgla i pomóc wrócić zaczadzonym osobom do zdrowia szybciej niż w normalnych warunkach atmosferycznych. Terapia hiperbaryczna w ciężkich przypadkach może nawet uratować życie.

Czynności, które mają zapobiegać zatruciom, przede wszystkim zależą od miejsca zagrożenia. Należy dokonywać systematycznych przeglądów urządzeń grzewczych i kuchenek gazowych. Użytkownicy kominów muszą pamiętać o ich czyszczeniu. Nie wolno zatykać otworów wentylacyjnych ani zbyt mocno wpływać na ograniczenie wentylacji grawitacyjnej. Trzeba często wietrzyć pomieszczenia. Można także zamontować czujnik czadu w miejscach, gdzie istnieje ryzyko pojawienia się tego gazu.

 

Wróć