607d52d7be30e

Choroby cywilizacyjne

cukrzyca

Cukrzyca

Problemami, z którymi najczęściej borykają się cukrzycy jest oczywiście rozregulowany poziom cukru, ale też skłonność do powstawania miażdżycy oraz stopy cukrzycowej. Groźny jest utrudniony przepływ krwi do kończyn dolnych, a przez to ograniczenie możliwości angiogenezy czy syntezowania kolagenu, czyli procesów, które pomagają w gojeniu ran. To z kolei tworzy doskonałe warunki dla bakterii beztlenowych doprowadzając stopniowo do martwicy tkanek.


Tlenoterapia hiperbaryczna uniemożliwia tym bakteriom rozwój i działanie, a przez to przyspiesza gojenie się rany i odżywia komórki nawet najdalszych zakątków ciała.

Eliminacja bakterii beztlenowych, zmniejszenie ryzyka pojawienia się infekcji i właściwości antyoksydacyjne terapii w komorze hiperbarycznej powodują, że jest to dobry sposób na wsparcie wielotorowego leczenia cukrzycy i poprawy jakości życia diabetyka.

 

 

Choroby serca

Zastosowanie komory hiperbarycznej w chorobie niedokrwiennej serca zmniejsza częstość i nasilenia dolegliwości bólowych o charakterze wieńcowym. Zmniejsza również nasilanie objawów niewydolności serca, zwiększa tolerancję wysiłku, podwyższa aktywność enzymów antyoksydacyjnych w surowicy krwi i krwinkach czerwonych.


Terapia tlenem hiperbarycznym stosowana u pacjentów  z ostrym zespołem wieńcowym poprzez zwiększenie podaży tlenu może ograniczyć obszar martwicy mięśnia sercowego. Połączenie terapii standardowej z hiperbarią tlenową zmniejsza u chorych śmiertelność oraz ryzyko poważnych powikłań sercowo-naczyniowych. Skróceniu ulega czas trwania bólu wieńcowego, obserwuje się istotne zmniejszenie zaburzeń rytmu i przewodnictwa.


Znacznie zmniejsza niedotlenienie tkankowe i poprawie funkcje skurczowe lewej komory.
Przyczyną wystąpienia zaburzeń rytmu serca w chorobie wieńcowej jest nieprawidłowa pobudliwość elektryczna niedotlenionych komórek mięśnia sercowego, dlatego zwiększenie zawartości tlenu we krwi dopływających do tych komórek może się przyczynić do zmniejszenia lub ustąpienia arytmii.

Alergie

Dzięki komorze hiperbarycznej skóra zostaje lepiej zaopatrzona w tlen i lepiej radzi sobie z reakcjami alergicznymi stymulując proces powstawania naczyń włosowatych. Dochodzi do sprawniejszego mikrokrążenia, co ma ogromny wpływ na leczenie takich chorób, które mogą wynikać z niedokrwienia i niedotlenienia. Do takich należą wysypki, powikłania po zakażeniach, czy stany zapalne skóry.

Stopniowo zmniejszają się obrzęki zaczerwienienia. Podwyższone stężenie tlenu we krwi zmusza organizm do produkcji antyutleniaczy, które odgrywają znaczącą rolę w gojeniu skóry i zwalczaniu reakcji alergicznych. Z tego względu terapia w komorze HBOT obejmuje takie wskazania jak: alergie, zmiany trądzikowate, pokrzywka, zakażenia bakteryjne, rumień, atopowe zapalenie skóry, wysypka i łuszczyca.

 

depresja

Depresja

Pogorszenie nastroju, zmniejszenie energii aktywności oraz zainteresowań jest najczęściej występującymi zaburzeniami psychicznymi, jakimi cechuje się depresja. W ciągu całego życia ok. 17% populacji choruje na depresję, która w wielu przypadkach nigdy nie zostaje zdiagnozowana. Wielokrotnie chorzy na depresję są ignorowani i spotykają się z posądzaniem o symulację choroby.

W zależności od przyczyn powstania wyróżniamy m.in. depresję oddechową, endogenną, reaktywną i okołoporodową.
Zastosowanie terapii hiperbarycznej w komorze HBOT, powoduje zmniejszenie lęku i poprawę nastroju.

 

Udar mózgu

Podobnie jak w przypadku depresji czy innych schorzeń neurologicznych, dostarczenie układowi nerwowemu dużej ilości tlenu po udarze mózgu,  przynosi bardzo duże korzyści.


Regularne terapie w komorze hiperbarycznej pozwalają pacjentom po udarach odzyskać podstawowe funkcje życiowe, ustępuje paraliż, chorzy odzyskują panowanie nad wszystkimi częściami ciała. Chorzy odzyskują mowę, dochodzi do poprawy mikrokrążenia i metabolizmu komórkowego.


 

Migrena

Migrenowe bóle głowy mimo postępu medycyny są w dalszym ciągu zagadką i okazuje się bardzo trudna do leczenia. Często środki przeciwbólowe zawodzą i wówczas z pomocą przychodzi nowatorskie leczenie w komorze hiperbarycznej, która przez dotlenienie tkanki mózgowej i poprawę przepływu krwi daje bardzo dobre rezultaty w eliminacji objawów migreny.

Zabiegi w komorze hiperbarycznej znacznie poprawiają przepływ krwi w mózgu, krew pod wysokim ciśnieniem uzupełniana jest w płynie mózgowo rdzeniowym, uzupełniają braki w tkance mózgowej.
Efekt działania terapii występuje już po kilku minutach od rozpoczęcia leczenia i ma trwałe rezultaty.

 

 

 

smog

Negatywne dzialanie smogu

Badania wykazały, że Polska jest w czołówce europejskiej jeśli chodzi o problemy z zanieczyszczeniem powietrza. Z danych EEA wynika, że z tej właśnie przyczyny w Polsce co roku przedwcześnie umiera niemal 45 tysięcy osób ( co stanowi prawie 12% całkowitej liczby zgonów ). Dodatkowo stężenie wywołującego nowotwory benzo-a-pirenu są u nas najwyższe.


Do grupy najbardziej narażonych na negatywne działanie smogu należą dzieci i osoby starsze, a także osoby aktywne fizycznie, bowiem wysiłek fizyczny przyśpiesza i pogłębia oddychanie, przez co wdychamy więcej szkodliwych cząstek. 

Ciągle narażenie na wysokie stężenie pyłu zawieszonego we wdychanym powietrzu może prowadzić do pojawienia przewlekłej choroby płuc, a także do zmniejszenia sprawności i wydolności płuc. Przebywanie w smogu może nasilać objawy chorób płuc, chorób serca a dodatkowo zwiększać podatność na infekcję dróg oddechowych.
Zabiegi w komorze hiperbarycznej pomagają usunąć z organizmu nagromadzone toksyny, poprawiają ogólny stan zdrowia naszych narządów. Dzięki temu organizm lepiej radzi sobie z ekspozycją na niekorzystne warunki środowiskowe, czyli działanie smogu.


Komora hiperbaryczna jest ratunkiem przed zatruciem smogiem.
Pamiętajmy o tym, gdy zaczyna się sezon grzewczy to dla naszego organizmu okres największego zagrożenia smogiem.