607d52d7be30e

Tlenoterapia w sporcie

Medycyna sportowa włączyła tlenoterapię hiperbaryczną do swojego katalogu zabiegów, które mają wspomóc zawodników w rywalizacji sportowej i leczeniu dolegliwości zdrowotnych sportowców.

Sportowcy w naturalny sposób narażeni są na częste kontuzje i urazy. Terapia tlenowa ma dobroczynny wpływ na procesy metaboliczne w tkankach: wspomaga odbudowę kości i chrząstki oraz redukuje zakwaszenie mięśni.

Stężony tlen podawany pod zwiększonym ciśnieniem wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwobrzękowe, a także przeciwzapalne. Hamuje rozwój bakterii tlenowych i beztlenowych w okolicy urazu. Aktywuje komórki macierzyste i pobudza ich wędrówkę w kierunku uszkodzonych tkanek.

Czas dla sportowców biegnie szybko, w sporcie każda sekunda ma znaczenie, dlatego możliwość skrócenia czasu leczenia kontuzji jest bezcenna. Szybki powrót do pełnej sprawności ruchowej po urazie jest celem każdej aktywnej fizycznie osoby, bez względu na to, czy zajmuje się sportem zawodowo czy rekreacyjnie.

 

Czy stosowanie tlenoterapii hiperbarycznej w sporcie jest legalne?

Tlenoterapia hiperbaryczna zyskała miano legalnego dopingu. Światowa Agencja Antydopingowa uznała, że HBOT, czyli terapia hiperbaryczna (ang. Hyperbaric Oxygen Therapy) zwiększa wydolność organizmu, a komitet wykonawczy Agencji zaniechał wpisania HBOT do listy zakazanych substancji i metod. W ten sposób wzrósł prestiż tlenowego zabiegu w środowisku sportowym. Obecnie wiele klubów sportowych zaleca terapię w komorze hiperbarycznej swoim zawodnikom, uznając ją za ważny element procesu rehabilitacji, a nawet treningu.