607d52d7be30e

Układ kostny, ortopedia, medycyna sportowa

Uraz kości

Urazy kości i tkanek miękkich kończyn (medycyna sportowa)

Tlenoterapia hiperbaryczna ma pozytywny wpływa na procesy metaboliczne i regeneracyjne zachodzące w tkance kostnej, chrząstce oraz w mięśniach szkieletowych. Zwiększa zdolność czerwonych krwinek i osocza do przenoszenia tlenu do komórek, umożliwia produkcję i odkładanie kolagenu w tkankach, zmniejsza stan zapalny i wspomaga rewitalizację uszkodzonych tkanek.


Tlenoterapia hiperbaryczna, zyskuje coraz większe uznanie jako bardzo istotna metoda w leczeniu kontuzji sportowych – przy stłuczeniu mięśni, skręceniach stawów, naderwaniu więzadeł, a także jako środek przeciwbólowy redukujący ból i obrzęki oraz hamujący rozwój bakterii tlenowych i beztlenowych w miejscach urazu.
Połączenie tlenoterapii z fizykoterapią pozwala na szybszy powrót do sprawności po przebytych kontuzjach. Czas potrzebny na całkowitą regenerację po dużym wysiłku związanym z obciążeniem układu ruchu skrócił się o 70 procent.


Działanie tlenoterapii hiperbarycznej HBOT jest nazywane naturalnym dopingiem. Zgodnie z orzeczeniem World Anti-Doping Agency Światowej Agencji Antydopingowej potwierdzonym zostało, że zabiegi w komorze hiperbarycznej prowadzą do znacznego zwiększenia wydolności organizmu.